לימודים בחו"ל – זה יכול להיות אפילו חיסכון כספי

לימודים בחו"ל הם טרנד נפוץ ומוכר בישראל מזה עשרות שנים – מדי שנה יוצאים אינספור ישראלים ללימודים בחו"ל, במגוון רב של מדינות, מוסדות לימוד ותחומי לימוד שונים.

הסיבות העיקריות המדרבנות ישראלים שונים לצאת ללימודים בחו"ל הן אי אפשרות להתקבל ללימודים אלו בארץ עקב תנאי קבלה מחמירים במיוחד (לימודי רפואה, ווטרינריה וכד'..), הרצון בחוויה תרבותית – חברתית יוצאת דופן, הרצון בתואר יוקרתי של אחד ממוסדות הלימודים היוקרתיים בחו"ל ועוד.

על פי רוב, כאשר מעלים את סוגיית המימון, מרבית היוצאים ללימודים בחו"ל מעידים כי הם עושים זאת למרות ההוצאה הכספית הגבוהה יותר, הצפויה להם במהלך שנות הלימודים בחו"ל (טיסות מהארץ ובחזרה, מימון שכר לימוד מלא, מחייה במדינה אחרת ולעיתים יקרה יותר וכד'..).

מה שהרבה אנשים פשוט אינם מבינים, הוא כי כיום, לאור רמת המחירים המופרזת בארץ ויוקר המחייה השורר בישראל, לימודים בחו"ל יכולים במצבים מסוימים להוות גם את האופציה הזולה והמשתלמת יותר מבחינה כלכלית, בנוסף לכל שאר היתרונות שציינו קודם לכן. לימודים בחו"ל, במדינה אשר עלות המחייה בה זולה יותר מישראל (וישנן הרבה מאוד מדינות כאלו, החל ממדינות מזרח אירופה ועד למדינות מערביות רבות בהן עלות המחייה יכולה להיות נמוכה יחסית בתנאים סטודנטיאליים..), יכולים להתברר גם כחיסכון כספי של ממש לאורך כמה שנים, זאת כמובן לאחר בירור מחיר טיסות לבוקרשט השוואת מחירים לעומת האופציה של אותם לימודים בארץ.

נניח ואנחנו בוחרים בתואר כלשהו בן שלוש או ארבע שנים, ואנחנו מעוניינים שיהיה ממוסד לימודים נחשב. אם לא התקבלנו לאוניברסיטה, ניאלץ לשלם שכר לימוד גבוה של עד שלושים אלף שקלים בשנה לאחת המכללות הטובות והנחשבות. בנוסף, כולנו מכירים את הבעיה האקוטית של עלות המחיה השוטפת בישראל, עלות אשר סטודנט ממוצע פשוט אינו יכול לעמוד בה ללא עזרה מן ההורים.

אם נבחר לעשות את אותו תואר בחו"ל, יכול מאוד להיות שנצליח למצוא דרך לעשות זאת באופן זול יותר – ישנן הרבה מדינות בהן עלות שכר הלימוד נמוכה מזו שבישראל, כמו גם עלות המחייה השוטפת. על ידי תכנון נכון מראש של תקופת הלימודים (למשל – השגת מקום מגורים במעונות, הזמנת טיסות זולות מראש וכד'..), ייתכן בהחלט כי ניתן לחסוך כסף לאורך שנות הלימודים לעומת האופציה המקבילה בארץ, או לפחות לעשות זאת באותה רמת הוצאה (רק שכאן אנחנו מרוויחים את החוויה של לימודים בחו"ל..).